29 06 2015

Bir şişe bahçesi tasarlayın

Teraryumlar ve şişe bahçeleri yıllardır hem iç dekorasyon, hem de hediyelik eşya olarak tasarlanıyor. Devamını okuyun...

Bir şişe bahçesi tasarlayın


 

Bitkiler genelde kendi cam ortamlarında hapis olarak büyüyor ve sonrasında kaldırılmaları veya yeniden ekilmeleri gerekiyor. Diğerleri hiç uzun süreli olmuyor ve ihmale, susuzluğa, çok fazla suya veya yetersiz ışığa boyun eğiyorlar.

Şerit yıldızları, bu yapay ve kapalı koşullara diğerlerine oranla daha kolay katlanabilen, ananas ailesine ait, küçük bitkilerdir. Kısadırlar, yere doğru büyüme huyları; etkileyici yaprakları vardır ve yavaş büyürler. Bu nedenle az gelişmiş bir kök sistemleri vardır ve çok az toprakla yaşayabilirler. Fark edilmeyen, yıldız şeklinde çiçekleri yazın çiçeksi yapraklarının arasında yetişir. Bu küçük toprak yıldızları, küçük teraryumlar için mükemmeldir.

İhtiyacınız olanlar
Cam kap, çakıl taşları, saksı toprağı, Şerit yıldızı bitkisi, taşlar, kabuklar veya suların sürüklediği ağaç dalları ve sprey şişesi.

Nasıl
Suları akıtması için çakıl taşlarını cam kabın en altına yerleştirin. Kapta delik olmaması gerektiğini unutmayın. Bu şekilde, çakıl taşları fazla suyu frenlemek için su çukuru işlevi görecek. Toprağı bu çakıl taşlarının üzerine yerleştirin.

Bitkileri saksılarından çıkartın ve köklerin üzerindeki fazla toprağı sallayarak ayırın. Kökü toprakla örterek bitkinizi ekin.

Görünümü güzelleştirmek için küçük taşları, kabukları veya ağaç dallarını bitkinin etrafına yerleştirin.

Toprağı nemlendirmek için sprey şişesiyle su sıkarak yaprakları ıslatın ve taşlardaki toprakları temizleyin. Küçük ev bahçenizin üzerini bir kapakla kapatın ve bol ışık alan bir yere yerleştirin.

Bitkilerin nemini kaybetmemesi için, 7-10 günde bir spreyleyerek sulamaya dikkat edin. Boğulmamaları için çok fazla sulamayın. Altı haftada bir düşük yoğunlukta bir organik bitki besiniyle spreyleyin.

 

0
0
0

Sitene Haber Ekle
Yorum Yaz