20 01 2011

Bitkilere güneş ışığı etkisi

 

Evinizdeki bitkilerin gündüzleri çok kısa olan kış aylarında hızlı büyümelerini istiyorsanız takviye ışık sağlamalısınız. Işık fotosentez yapmalarına yeterli olabilecek derecede kuvvetli olmalı. Normal bir flüoresan lambası yeterli olabiliyor. 
Bitkilerin 35 cm yukarsında bulunmalı, ancak bu sayede etkisi olur. Bu ışık fotosentez yaptırmaya yettiği halde bazı bitkilere çiçek açtırabilecek nitelikte değildir. Çiçek açmak için kuvvetli güneş ışığı isteyen bitkiler için özel flüoresan lambası kullanılmalı. Üstü boyalı olmadığı halde yanınca eflatun gibi görünen, cisimlerin rengini daha da canlı gösteren türden. Akvaryumcularda bulunabilir. Bu flüoresanlar, içinde tropikal ülke kertenkeleleri yetiştirilen susuz akvaryumlarda kullanılıyor diye duymuştum. Gerçi her akvaryumcuda bulunması gerekir. Normal bir flüoresan ile bu özel flüoresanı yan yana kullanabilirsiniz.. daha fazla ışık olur.

Bitkilere güneş ışığı etkisi veren flüoresana bir alternatif, led lambalardır.
Daha az elektrik tüketir. Ledlerin bitkilere uzaklığı, bitkilerin 20 cm yukarsında olmalı. Çok sayıda led lamba bir arada olacak – resimde görüldüğü gibi. Sadece bir bitkinin üstüne koyacaksanız birkaç tane bence yeter (Japonya’da sadece ikili led satılıyor. Yazı masalarında kullanılan okuma lambaları gibi bir düzenekte yapmışlar ama bitkiler için. Tabii sadece tek bir saksıdaki bitki için yeterli olabilir).

 

Tek saksı için yapmak isterseniz, küçük yuvarlak bir levhaya ledleri mesela üçer sıra halinde, bir kare teşkil edecek şekilde, toplam 9 led. Ledlerin yarısı mavi, yarısı kırmızı olmalı. Görüntü itibarıyla çok aydınlatıcı gibi görünmez ama etkilidir. İsterseniz araya renksiz led lambalar da koyun. Ledleri monte edeceğiniz levha ışığı iyi yansıtırsa daha iyi olur. Lambaların altına sigara paketlerinin içindeki alüminyum folyodan döşeyebilirsiniz. Daha geniş alan için, daha çok bitki için daha büyük levha, daha çok sayıda led gerekir. Hazır toplu ledler “ışıldak” adı altında satılıyor fakat tümü renksiz camdan yapılmış. Bu da yeterli olabilir. Belki sadece çiçek açtırmaya yetersiz kalır.

Led lambalarını Karaköy Bankalar Caddesi’ndeki elektrik malzemeleri satıcılarından çok ucuza satın alabilirsiniz. Monte edilebilirlerden olsun. Yılbaşı süslemeleri için metreyle satılan renkli ince plastik hortum içindekilerden almayın.

Bu şekilde bitkilere güneş etkisi veren aydınlık sağlama işi aslında her zaman yapılabilir. Mesela bodrum katında yaşıyorsanız, eviniz çiçek yetiştirmeye yetecek kadar ışık almıyorsa.. Bütün yıl günde 14 saat kadar aydınlatma yaparsınız çiçekleriniz güneş alıyor gibi büyürler.

Bazı Avrupa ülkelerinde bazı insanlar ışıklandırma süresini daha da uzun tutarak bitkilerin daha hızlı gelişmelerini sağlıyor. Sonra internetten veya başka yollardan o bitkilerin meraklılarını bulup satıyorlar. Bir ek gelir oluyor. Tek gelir olarak böyle çalışanlar var mı bilmiyorum.

1517
0
0

Sitene Haber Ekle
Yorum Yaz