20 01 2011

Çeşitlerine göre begonya bakımı

 

Bu konuda, bakımı nasıl olur diye sorular geliyor ama hangi cins begonya olduğu anlatılmıyor. Çok çeşitli begonyalar var. Sizinki hangi cinstense ona göre gereken bakımı öğrenerek uygulamanız gerekir. Cins adını bilmelisiniz, o isimle araştırma yapmalısınız. Aşağıda tüm begonya cinsleri için yeterli olabilecek temel bakım bilgilerini vermeye çalıştım.

Toprak: Her begonya türü için iyi havadar (ponza taşı ve perlit karıştırılmış) ve humuslu toprak gerekiyor. Toprağına sığır gübresi de katılsa daha iyi olur. Toprağın pH derecesi begonyalar için fazla önem taşımıyor. Nötr, ortanın üstünde olmayan asitli ve çok hafif alkalinli topraklar uygundur.

Besin / vitamin: Her yıl toprağın yenilenmesi durumunda besin takviyesi yapmaya gerek yoktur. Bunu tavsiye ederim. Yalnız, çiçeği için yetiştirilen yumrulu begonyalarda besin takviyesi gelişim süreci boyunca gereklidir. Çok fazla asit türleri içermeyen besinler tercih edilmeli.

Sulama: İstisnasız hepsi “sevdikleri çok iyi havadar toprak kullanıldığı takdirde” toprağın nemi değil elinizi ıslatıcılığı gittiği zaman sulanmalı. Kışın serin yerde dinlendirilenler ise çok daha az sıklıkta sulanmalı.

Isı: Gelişimleri için ve yaprak / çiçek sağlığının daha uzun süreli olması için 18 – 26º C dereceler arası sıcaklıklar en uygunudur.

Işık: Begonya cinsine göre değişir. Anavatanı tam ekvator çizgisi üzeri olmayan begonyalar gündüz süresinin fazlaca kısaldığı sonbahar ve kış aylarında (ekim sonundan şubat ortasına kadar) gelişime ara verirler. Gerçek tropikal begonyalar ise gündüz süresinden ziyade yeterli fotosentez süresine ve uygun ısıya göre hareket ederler (aynen antoryumlar gibi). Bunu göz önünde bulundurarak begonyalarınızı kışın ya dinlendireceksiniz ya çok güneş alan pencere önü varsa oraya koyacaksınız ya da ışıklandırma takviyesi yapacaksınız. Yumrulular hariç; onların sonbaharda kurutulmaları şart.

Güneş: Şeker begonyası ve yumrulu begonyalar günde en az 5 saat direkt güneş almalı. Diğerleri de öyle ama direkt değil, filtrelenmiş olarak güneş.

Hava nemliliği: Hiçbir begonya cinsi kuru hava sevmez. Şeker begonyası ve yumrulu begonya az hava nemliliğini tolere edebilir. Ağaç begonyaları ve paşaçadırı orta derecede hava nemi ister (istanbul havası gibi). Reks (kral) begonyaları ise çok daha fazla nemli havaya ihtiyaç duyarlar (Rize havası gibi). Yardım konusu: » “Havayı nemlendirme yolları”

Sonbaharda bozulan begonyalara ne yapmalı?
Yumrulu begonyalar elbette kurutulacak, yumruları ilkbahara kadar korunacak. Diğerleri, hangi cins olursa olsun kışın çok güneş alan ve yeterince sıcak pencere önünde yapraklarını dökmez, bozulmazlar. Bu mümkün değilse, mart ayına kadar çok serin bir yerde dinlendirilmeli, çok az sulanmalı. Mart ayı girince güneşli bir pencere önüne alın. Sıcaklık ve uzun süreli ışık filizlenmesini sağlar. Filizler görülene kadar az sulamaya devam edin.

5825
0
0

Sitene Haber Ekle
Yorum Yaz