29 06 2015

Çocuklarla bahçe partisi

Tabiat Ana’nın bize sunduğu nimetleri kutlamak için küçük bir bahçe partisi vermeye ne dersiniz?


Çocuklarla bahçe partisi

Çocuklar dışarda, çamurla oynamaya bayılırlar. Siz de bu fırsattan istifade ederek onlara Tabiat Ana’nın bizi beslemek için sunduğu sebze ve meyveleri tanıyabilecekleri bir parti düzenleyebilirsiniz.

Kızarmaya başlamış domatesler, minicik çiçeklerin arasından uç veren biberler, kabak çiçekleri... Bütün bu sevimli manzaraların ortaya çıktığı yaz başındaysanız, bir bahçe partisi için fazla beklemeye gerek yok. Çocuklarınızla kendi bahçenizde küçük bir piknik düzenleyin. Onlarla yeterince olgunlaşmış meyve ve sebzelerinizi toplayın. Bir yandan da bu yiyeceklerin toprakta nasıl yetiştiklerini anlatın ki bahçeniz çocuklarınızın gizemlerini anlayabilecekleri minik bir eğitim parkına dönüşsün.

Yaz bahçeleri çocuklar için doğum günü partisi düzenlemek için de çok uygundur. Aileniz ve komşularınızla bir arada hoşça vakit geçirirsiniz. Çiçeklerle süslediğiniz bahçenizde düzenlediğiniz oyunlar ve etkinliklerle bahçe sağlıklı bir hayata açılan minik bir kapıya dönüşebilir.

Bahçede çocuklarla yapacağınız bir bahçıvan partisi ise, çocukların yiyeceklerin nasıl yetiştiklerini, tohum ekmeyi, sulamayı, bir tohumdan rengarenk bitkiler elde etmeyi öğrenebilecekleri eğitim olanakları yaratır. Bahçıvan partinizde ekeceğiniz tohumlar belki de geleceğin çiftçilerini yetiştirmenizi sağlar.

Aşağıdaki önerilerin amacı davet aşamasından oyunlara ve sürprizlere kadar eğlenceli bir bahçe kutlaması için size yardımcı olmak.

Davetiyeler

Çocuklarınızın, üzerinde yaratıcılıklarını sergileyebilecekleri süslü kağıtlar edinin. Kağıtların üzerine dergilerden, manav reklamlarından kestiğiniz çiçek, meyve ve sebze fotoğrafları yapıştırın. Bahçecilik ya da doğayla ilgili bildiğiniz ve sevdiğiniz bir özdeyişi de bir köşesine yerleştirdikten sonra partinin zamanını ve adresi yazıp davetiyeleri çocuklarınız aracılığıyla arkadaşlarına gönderin.
 

Bahçede oturmak için

Büyükçe bir matı, piknik masası olarak kullanmak üzere kesin. Matın üzerine çeşitli resimler yapıştırarak eğlenceli bir görünüm almasını sağlayabilirsiniz. Masadan geriye kalan parçadan ise minik minderler yaparsınız.

 

Hediyeler

Her bir misafirinize önceden aldığınız ve gerekirse evdeki bir saksıda yetiştirebilecekleri çiçek ve sebze tohumları hediye edebilirsiniz. Bahçesi olanlara büyük, olmayanlar küçük bitkilerin tohumlarını verin. Ayrıca sebze ekmek için belirlediğiniz yere de çocuklarla birlikte birkaç tohum ekebilirsiniz.

 

Dekorasyon

Çocukların masalarının üzerine bahçenizden topladığınız çiçekleri yerleştirin. Mümkünse bahçenizden çocuklarla birlikte topladığınız sebzelerle bir salata yapın.

 

Etkinlikler

İşte size birlikte yapılabilecek birkaç da oyunlu etkinlik...

-     Büyükçe bir vazoyu çocuklara verip arı, kelebek, kuş ve böcek çıkartmalarıyla süslemelerini isteyin.

-     Çocuklara bahçe temalı resimli bir kitap okuyun. Ya da çeşitli resimler gösterip bir öykü anlatmalarını sağlayın.

-     Yiyecek isimleri: Sebzeleri gösterip adlarını bulmalarını isteyin. Sonra da tadını anlatsınlar.

 

Oyunlar

-     Çocuklar yarışlı oyunlara bayılırlar. Onlara bahçede yarışabilecekleri birkaç alternatif sunabilirsiniz.

-     Çocukları iki gruba ayırın.

  1.   Su dolu, ağzı açık bir kovayı bir noktadan bir noktaya damlatmadan taşıma oyunu oynatın.
  2.   İki ekibin önüne birer kova koyup toprakla doldurmalarını söyleyin. Önce dolduran kazanır.

-     Tabiat Ana’yla Hazine Avı: Bahçenin beklenmedik yerlerine sebze ve meyveler saklayın. İki ekibin üyelerini gönderip bulmalarını isteyin. Onlara tanıdığınız 5-10 dakikalık sürede kim daha çok meyve ve sebze bulursa o kazanır.

Elbette kazanan takımı ödüllendirmeniz de gerekir. Bunun için de bir çilek ya da domates bitkisi, bir çiçek saksısı, kuş evi, sulama kabı ya da bahçe aletleri düşünebilirsiniz.

 

Yeme içme

Tam ortaya hafifçe haşlanmış sebzelerle hazırladığınız kocaman bir salata koyabilirsiniz. Bir de bildiğimiz domates, salatalık salatası yaptınız mı ne güzel olur. Ayrıca bu malzemeleri masaya yerleştirip çocuklardan kendi salatalarını yapmalarını da isteyebilirsiniz. Sebzelerle hazırladığınız tatlı ve kekler de çocuklara çok hoş bir sürpriz olur. Havuçlu kek, kabaklı ekmek, tatlı patates turtası. Ayrıca masaya kuru ya da taze meyveler koyup aradaki mevsimsel farkları anlatabilirsiniz.

İçecek olarak da en uygunu meyve ve tatlı sebze suları olsa gerek. Havuç suyu çok eğlenceli olabilir. Nasılsa doğadasınız, kolaya gerek yok.

 

Partinin sonunda

Çocuklara ayrılırken uygun gördüğünüz çevreci bir kuruluşun broşürlerini dağıtın. Bu kuruluşun etkinliklerine katılmayı ya da destek olmayı aileleriyle konuşmalarını önerin. Küçük birer tüp balla da eve dönüş yolunu iyice tatlandırın.

 

15
0
0

Sitene Haber Ekle
Yorum Yaz