29 06 2015

Dünya Çevre Günü’nüz kutlu olsun!

Dünya Çevre Günü, 1972 yılında Stockholm’de yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’nda alınan bir kararla, çevreyi korumak için global bilinci arttırmak adına dünyada her yıl kutlanıyor. Devamını okuyun...


Dünya Çevre Günü’nüz kutlu olsun!

Dünyayı daha temiz, daha yeşil ve yaşanabilir kılmak için, siz de bu günü kutlayabilirsiniz.

1. Dünya Çevre Günü web sitesini ziyaret edin. (http://www.unep.org/wed/)

Bu sayfada gördüğünüz bazı şeyleri yapmak isteyebilirsiniz. Dünya Çevre Günü kapsamında aktivitelere katılabilir ya da destek olabilir, arkadaşlarınıza da ilham olabilirsiniz. “Tree-a-Day” görevine bir göz atın. Bu sayfada dünya ormanlarıyla ilgili detaylara da bakabilirsiniz. Siteyi sık sık ziyaret ederek dünyada değişen çevre durumundan haberdar olun!

2. Çevrenizdeki etkinlikleri araştırın

İnternet üzerinden çevrenizdeki Dünya Çevre Günü etkinliklerini araştırın.
 

3. Kendi çevre etkinliğinizi yapın

Dünya Çevre Günü temalı ve arkadaşlarınızı davet edeceğiniz bir etkinlikte neler yapabilirsiniz? El sanatları iyi bir fikir olabilir. PET şişeleri ya da plastik malzemeleri geri dönüştürerek yapılmış eserlerin sergileneceği bir etkinlik olabilir. Ya da, ekolojik içerikli belgesel ve filmler izleyebilirsiniz birlikte. Ekolojiyle ilgili sorular hazırlayarak bir soru-cevap yarışması da düzenleyebilirsiniz.

4. Dünya Çevre Günü’ne uygun bir gün olsun!

Enerji sarfiyatınıza bakın. Tüketim alışkanlıklarınızı inceleyin. Sürdürülebilir tüketim alışkanlıklarınızı arttırın. Kendinizi bir zaman dilimi belirleyerek, çevre için daha verimli bir yaşam tarzı için ilk adımı atın.

5. Bugünden itibaren etiketlere odaklanın!

Aldığınız ürünlerin sürdürülebilir etiketi taşıyıp taşmadığına bakın. Organik ürünleri tercih edin. Yerel balıkçılardan alışveriş yapın.

6. Bugün otobüse binin!

Hatta mümkünse bisiklete binin. Karbon ayak izinizi azaltın.

7. Bahçe etkinlikleri

Evinizde ya da bahçenizde yeşile daha çok yer ayırın. EverydayMe’de bahçede yapabileceklerinize dair birçok fikir bulabilirsiniz!

8. Daha çok öğrenin

Yaşamınızı çevreyle uyum içinde geçirebileceğiniz birçok seçenek var. Nasıl enerji tasarrufu yapabileceğinizi, daha az plastik kullanmanın yollarını, organik çöplerinizi toprak için nasıl kullanabileceğinizi, banyoda daha az su kullanma çözümlerini araştırın ve sizden sonra gelecek nesiller için dünyayı daha yaşanabilir kılın.

9
0
0

Sitene Haber Ekle
Yorum Yaz