02 11 2012

Evde yetiştirilebilen kış çiçekleri

Evde yetiştirilebilen kış çiçekleri |  görsel 1

 

Canlı çiçekler kimi kadın için vazgeçilmez, hatta aşkla bağlanılan bir uğraş, kimi için en güzel ev dekoru... Şimdi de birbirinden güzel kış çiçeklerinin evleri, balkonları, bahçeleri süsleme zamanı. Ayrıca mart-nisan aylarında evimde "lale devri" yaşansın diyorsanız elinizi çabuk tutun.52 yaşındaki Ayda Gül Yıldızer yaklaşık otuz senedir çiçeklere gönül vermiş bir ev hanımı. Eskiden evinin bahçesinde yetiştirdiği bitkilerinden apartman hayatına geçince vazgeçmemiş, bakımlarına balkonda devam etmiş. Balkan, kırmızı gül, kadife, çilli begonya türlü çiçek var Ayda Teyze'nin balkonunda. Ne evinde baktığı torunlarını, ne eşini ne de kızlarını yaklaştırıyor "çocuklarım" dediği çiçeklerine. Şimdilerde de yavaş yavaş tomurcuklanmaya başlayan kış çiçeklerinin bakımıyla meşgul. Kendisi bu işe gönül veren birçok ev hanımı gibi çiçek bakımını tüm detaylarıyla bilenlerden. Tabii çiçek yetiştiriciliğine yeni merak salanlar da var. Mevsim kış, o zaman işe kış çiçeklerinden başlamak gerek.

kış çiçekleriKış çiçeklerinin hepsi birbirinden farklı özellik gösteriyor. Kimini iç mekanda, kimini de dış mekanda yetiştirmeniz gerekli. Dış mekan için illa bahçenizin olması da gerekmiyor, kapalı bile olsa balkonunuzda çiçeklerin bakımını yapabilirsiniz.

Siklamen: Siklamen çiçeğinin evde yetişen türü de var, dış mekanda da. Çiçekleri beyaz, pembe ve koyu pembe olan siklamen şubat-nisan ayları arasında çiçek açıyor. Çok fazla suyu sevmiyor, üç-dört günde hafif hafif nemlendirilerek bakımı yapılıyor.

kış çiçekleriÇuha: Eylül-ekim aylarında dikilen bitki yetiştiği ortamın sıcaklığına ve ekim zamanına göre kasım-mayıs aylarında çiçek veriyor. Dış mekan çiçeği olan çuha çok fazla sıcak ortamı sevmiyor.

Kalanşo: Aydınlık, güneşli ve havadar ortamı seven kalanşolar dış mekanda yetiştirilebilir. Bitkinin fazla suya hassasiyeti var. Çiçekleri ise parlak kırmızı, sarı, pembe, turuncu renklerde açıyor.

Açelya: Açelya bol suyu seven bir bitki. Aynı zamanda bir o kadar da hassas. Verilen su oda sıcaklığında olmalı ve açelyalar doğrudan güneş ışınlarından uzak tutulmalı. Kışın açelyaların bulunduğu havanın sıcaklığı, 14-15 derecenin altına düşmemeli.

Antoryum: Evlerde yaz-kış yetişecek bitkilerden biri antoryum. Yazın gölgede, kışın da güneş alan bir yerde bakılması gerekiyor. Yaprağı da çiçeği de görsel açıdan çok güzel olan antoryumlar yerini sevdiği takdirde yaz-kış çiçek açıyor.


kış çiçekleriHangi çiçek nerede ne kadar?
Eminönü Çiçek Pazarı: Siklamen: 4-8 TL, Çuha: 1 TL, Hercai Menekşe: 1 TL, Kalanşo: 5, 7.50, 10 TL (büyüklüğüne göre), Açelya: 5-20 TL, Antoryum: 20-70, Lale: 50-1 kuruş.

Bauhaus: Çuha: 0.99 kuruş, Açelya: 3.50-4.50 TL, Siklamen: 7.90, Kalanşo: 2.95 TL

Koçtaş: Çuha: 0.99 kuruş, Hercai Menekşe: 55 kuruş, Açelya: 3.95, 5.30, 9.30 TL, Siklamen: 5.90

Lale dikmenin tam zamanı...
Soğanının toprağa gömülmesiyle ekilen, kısa sürede çiçek açan, 10-15 gün çiçeği üstünde kalan lale ekiminin şimdi tam zamanı. Lalelerin çiçek vermesi bulunduğu ortama bağlı olarak değişiyor. Soğuk yere dikilirse geç açıyor, sıcak ortamda ise iki ayda çiçek veriyor. Bu da mart-nisan aylarına denk geliyor. Lalelerin iç mekanda yetişmediğini, dış mekan bitkisi olduğunu da belirtelim.

kış çiçekleriÇiçeklerinizi kaloriferden uzak tutun
Kışın çiçek bakımında düşülen hatalar da yok değil. Mesela çiçeklerin kalorifer, soba tarzı ısıtıcıların yakınında tutulması. Duygum Japon Çiçekçilik'in sahibi Mehmet Öğünç kaloriferli ortamda tutulan çiçeğin suyunu daha çabuk tükettiğini söylüyor. Yani normalde çiçeğe haftada bir verilen su yeterli olurken, kaloriferin sıcaklığı hesaba alınmıyor, bitkiler susuzluktan ölebiliyor. Güzel Çamlıca Çiçekevi'nden İbrahim Avcı ise "Öncelikle yaklaşım çok önemli." diyerek başlıyor söze ve şöyle devam ediyor, "Çiçekler genelde ışık sever, loş yerde olmaz. Büyük saksı istemez. Çünkü büyük saksı köke çalışır, gövdeye yaprağa çalışmaz. Yaprak sararması gibi olumsuz etkiler yapar. Bir de saksıyla bitki orantılı olmalı." Çiçek dikimi ilkbaharda ya da sonbaharda oluyor. Saksı değişimi toprak değişimi de yine bu dönemde yapılıyor.

Evde yetiştirilebilen kış çiçekleri Evde yetiştirilebilen kış çiçekleri hakkinda aciklamalar Evde yetiştirilebilen kış çiçekleri konusunda bilgiler.

2054
0
0

Sitene Haber Ekle
Yorum Yaz