20 01 2011

Saksı çiçekleri kaç günde bir nasıl sulanır?

 

iki günde bir sulayın, haftada bir sulayın, yazın şöyle kışın böyle gibi sabit ölçülerle verilen tavsiyeler yanlıştır, öldürücü derecede tehlikeli ve zararlıdır. Bir de üstten sulamayın saksı altına su dolu tabak koyun bekletin şeklinde tavsiyeler var. Bu da çok yanlış çok zararlı. Faydalı olan sulama şekli toprağı üstten sulamaktır. Su toprağı yıkayarak geçecek, saksının alt deliklerinden çıkıp gidecek. 
Aksi takdirde sulanan suyun niteliğine göre toprakta ya aşırı asitlenme olur ya da aşırı alkalinlenme olur. Üstten sulamada ise toprakta biriken bazlar tuzlar gibi şeylerin fazlası su ile birlikte alttan çıkıp gider.

Önce nasılına bakalım: Toprak bol bol sulanır, saksının altından bol bol su çıkması gerekir. Suyun tamamen süzülmesi için, saksıda birikmemesi için ayaklı saksı kullanmalı ya da saksı altına üç dört çakıltaşı koyulmalı (saksı altındaki delikler her zaman hava ile temas etmeli, oradan da hava almalı). En sağlıklısı budur. Yani, şimdiye kadar bir bardak su ile suluyor idiyseniz bundan sonra en az iki bardak su ile sulayın. Bu şekide sulamaya devam ettiğimden beri en ağır topraklarda bile kökler havasız kalmıyor kök çürümesi olmuyor. Denemişimdir, az su ile suladığım topraklarda suyun süzülüp alt delikten çıkabilmesi çok uzun zaman alıyor. Ama her defasında çok su döksem su süratle süzülüp alttan çıkıyor çünkü zerreler arasında tıkanıklık ve çamurlaşma yapan tozlar gitmiştir. Toprağın kuruması da daha çabuk oluyor.

Sulama sıklığı meselesi: Bitkilerin sulama sıklığını belirleyen birkaç faktör vardır. Toprağın su tutma özelliği, bitkinin büyüme gelişme dönemindeki ihtiyacı, havanın kurutuculuk özelliği ve mevsimler gibi.

Sulama sıklığında gün ile ölçü olmaz. Bitki türüne göre, kimilerinde toprağın ıslaklığı gidince, kimilerinde sadece ıslaklığı değil nemi de azalınca sulama zamanı gelmiş demektir. Toprağın ne kadar su kaybetmesinin beklenmesi gerektiği bitkiden bitkiye göre ve mevsimden mevsime değişebilir. Toprağın su kaybetmesi ise toprağın özelliğine göre ve ortam havasının özelliğine göre değişir. Bir de bitkinin fazlaca terleme yapmasına göre: Yaprak sayısı, hava sıcaklığı ve esinti yaprakların terlemesine, topraktaki suyun azalmasına etki eder. Bitkilerin sağlıklı terleme yapabilmesi hayati önem taşıyor. Bunun için esinti çok iyidir, çok gereklidir. Esinti sadece terlemeyi sağlamaz, toprağın nemini de sürükler, toprağı havalandırır, küflenmeyi önler.

Hangi bitkiler ne sıklıkta sulanmalı?
1- Suyu çok fazla sevdikleri söylenen bitkileri ve topraksız içerikte yetiştirilen orkideleri, saksı içindeki toprağın veya diğer maddenin “elinizi ıslatıcılığı gidince” sulayacaksınız. Yani neminin azalmasını beklemeyeceksiniz. Kontrol etmek için toprağı elinizle tutun çok hafif sıkın. Eliniz kolayca ıslanıyorsa sulamayın. Eliniz ıslanmıyorsa sulama zamanı gelmiştir. Bu tür bitkileri kışın ise ıslaklığı gidince ve nemliliği az ölçüde azalınca sulamalısınız. Kökler nemi gitmiş toprakta bozulur. Devaml sırılsıklam ıslak olan toprakta kalmakla da bozulur. Mesela herkes ortancalarının yaz aylarında yapraklarında hastalıklar görüldüğünden şikayetçi olur. Sebebi, ortancaların çamur gibi toprakta kalmasını sandıklarından dolayı gerekmediği halde bol bol sulamalarıdır. Orkideler ise köklerinin devamlı sırılsıklam kalmasını hiç sevmezler çürürler. Kökler günde bir defa sıklıkta bile ıslanabilir ama ılık esintilerle de kuruması gerekiyor. Ayrıca esinti yoksa köklerde mantarlaşma olur yine çürüme olur.

2- Çöl tipi bitkilerde ve mum çiçeğinde: Yazın toprağın ıslaklığı gidip aşırı nemliliği de biraz azalınca sulamalısınız. Büyüme gelişme döneminde, özellikle çiçeklenme döneminde toprağın fazlaca farkedilir derecede kurumasını beklemeyin. Kışın ise toprak tamamen kurumadıkça sulamayın. Hele serin yerde bulunuyorsa, toprak kupkuru olmalı. Sonra az su verin.

3- Diğerlerinde: Suladıktan sonra, zamanla önce toprağın sırılsıklam ıslaklığı gider sonra nemliliği azalmaya başlar. O zaman sularsınız. Sonbaharda nemliliği yarıya yakın azaldığında, sonra kışın ilkbahara kadar nemliliği yarının altına düşünce sulamalısınız. Tabii ev içinde gelişimleri devam etmiyorsa.

4- İstisnai bitkilerde: Onlar için iyi bir araştırma yapmalısınız. Yukardaki bilgiler geneldir.

9158
0
0

Sitene Haber Ekle
Yorum Yaz