28 11 2012

SALON BİTKİLERİNİN BAKIMINDA KARŞILAŞILAN SORUNLAR VE ÇÖZÜMLERİ  Kapalı mekânlarda çiçek yetiştirmekten bir türlü iyi sonuç alamadıysanız aşağıda anlatılanları dikkate almalısınız,ama her şeyden önce “salon bitkileri”ni mi evde yetiştirmeye çalışıyorsunuz yoksa başka türleri mi? Bunu iyi bilin. Bazı türler asla kapalı mekânlarda yaşayamayacağı gibi bazı türler serin hava sevdiğinden veya aşırı nem veya tam direkt güneş ışığı gerektirdiğinden kapalı mekanlarda yaşayamaz. Aşağıdaki bilgiler çok genel anlamda verilmiştir. Bu bilgilerin dışında, siz yetiştirdiğiniz bitkinin anavatanındaki doğal ihtiyaçları hakkındada bilgi sahibi olmalısınız.

  Topraklarını hiç değiştirmediyseniz havalar ısınınca topraklarını değiştirin, hava daha da ısınınca eğer balkonunuz varsa balkonda bakmaya çalışın. Eylülün ortalarına kadar balkonda tutun.

  Balkonda bulundukları yer aşırı güneşli veya rüzgâra fazla açık olmamalı. Yazın ev içinde tutacaksanız pencereye çok yakın havadar bir yerde bulundurun. Kışın kalorifer radyatörlerine ya da sobaya yakın tutmayın.

Yapraklardaki bozulmalar: Eski yapraklar için normaldir. Ama ne kadar eski? Bu, bitkinin türüne göre değişir. Kurdele çiçeğinin yaprakları olsa olsa üç beş ay dayanır. Devetabanı, kauçuk, mum çiçeği gibi türlerde yapraklar birkaç yıl dayanır, sapasağlam durur. Eğer bunların yapraklarında erken sararma, bozulma varsa ya gıdası eksik demektir ya da bazı türlerde aşırı kuru hava, bazı türlerde nemli hava yapraklara zarar verebilir. Nemden hoşlanmayan bitkilerin yaprakları ıslatılmaya gelmez. Dikkatli olmalısınız. Gerekirse tozlarından arındırmak için yıkayabilirsiniz ama derhal kurulamalısınız. Yetiştirdiğiniz çiçekleri iyi tanımalısınız. Aşırı güneş, güneş yetersizliği, fazla soğuk, fazla sıcak gibi unsurlar da yaprakların bozulmalarına sebep olabilir. Gözle görülmesi çok zor olan bazı böcekler zarar verebilir. Mantar, küf benzeri hastalıklar da olabilir. Hastalıklar zaten çok belirgin bir şekilde anlaşılmaktadır.

İlaçlarla gıda takviyesi: O ilaçların üzerinde nasıl kullanacaksınız yazar. Yalnız şuna çok dikkat edin: Bitkiler kuvvetli büyüyorken bu ilaçları gereğinden biraz az kullanın. Diğer zamanlarda kesinlikle kullanmayın. Zaten önemli olan toprağın iyi olması ve tabii ki güneş ışığında fotosentez yaparak kendi gıdasını üretebilmesidir. Evet kendi gıdasını üretebilmesi şart. Bunun için güneş gerekiyor. Topraktan da gerekli elementleri mineralleri filan almakla çiçekleriniz sorunsuz gelişir büyür.

Güneşe ihtiyaç: İnternetteki sitelerde ve piyasadaki bazı kitaplarda verilen yanlış bir bilgi: Çoğu süs bitkilerinin güneşten “tamamen” uzak tutulması tavsiye ediliyor. Sakın inanmayın. Sadece devetabanı gibi tropikal ormanların bitkileri vardır; güneşsiz ortamda da yaşayabilir; ama hepsi bu. Yani güneşe ihtiyacı olmadığı anlamına gelmez. Aşırı direk olmadıkça güneşten zarar da görmez. Siz sadece çiçeklerinizi çok aşırı yakıcı güneşe maruz bırakmayın bu yeter. Güneşe her bitkinin ihtiyacı vardır. Güneş onların her şeyidir. Savunma maddeleri üretmek, gıda, sağlam olmak gibi konularda güneşten mahrum kalan çiçekler hiçbir şey yapamaz. Bir de mümkün olduğunca açık hava, temiz hava lazım. Özellikle büyüme dönemlerinde.

Nem: Ciddi bir sorun. Bazı tropik bitkiler çok aşırı neme, kuytu yerlere ihtiyaç duyabiliyor. En iyisi bu türleri yetiştirmekten kaçının. Genelde (evde beslenmesi kolay olan bitkiler için) evin nemi yeterli olabilir. Yazın ihtiyaçları olan nem için eğer balkonda kuytu bir yere hepsini bir arada koyarsanız, hem birbirlerinin hem topraklarının devamlı saldıkları nem onlara yetecektir.

Toprak: Ormanlık yerlere geziye gittiğinizde, tatile gittiğinizde ormanların kuytu köşelerinden siyah toprak bulun bir çuval alın. Bu toprağı kapalı olarak saklamayın. Hava alacak şekilde ve açık havada saklayın; su kaybetmemesi için arada bir sulayın. Çiçekçilerin sattığı topraklar da olur tabi ama biraz şans işi.Neticede doğal ortamlarını istiyorlar. Bunu sağlayamıyorsanız o zaman sizin bulunduğunuz yerin iklimine ve sizin mekanınıza uyum sağlayacak türleri seçersiniz.

Gübre: Her bitki bildiğimiz gübreye ihtiyaç duymaz. Bazı bitkiler için humuslu yani yaprak çürüntülü topraklar yeterlidir. Saksı toprağı değiştirirken bitki türüne göre “gerekiyorsa” gübreli toprak kullanılır. Büyüme çağında ayrıca gıda takviyesi yapılması gereken bitkiler vardır. Bunların başında bol çiçek açan, bol yaprak veren bitkiler gelir. Bu gıda takviyesini bitki hızlı büyüyorken yapmalı; gelişmesi durmuşsa yapmamalı; gelişmesi yavaşlamışsa çok az yapmalı. Büyüme mevsiminde büyümeyen bitkilere gıda değil hormonlu ilaç vermek gerekir. Lâle, sümbül gibi bitkiler ise çiçek açtıkları zaman başlanılarak gıda takviyesi yapılır ki gelecek yıl için yetiştirecekleri soğanları iyi gelişsin. “Çok az dozlarda” bir hafta arayla iki veya üç defa yapmak yeterlidir.

Sulama: Musluk sularında bulunan çeşitli maddeler toprağı bozar. Bir yıl boyunca çeçeklerinizi tekrar tekrar suluyorsunuz. Her sulamadan sonra hem bitki hem toprak su kaybediyor, tekrar suluyorsunuz. Su gidiyor ama sudaki zararlı maddeler kalıyor. Zamanla birikiyor da birikiyor. Buna önlem almalısınız. Kaynatılmış sulardan artanını biriktirerek veya en az iki gün bekletilmiş, tortusu dibine çökmüş su ile sulamalısınız. Kışın az sulayın. Arada bir toprağın tamamen kurumasına izin verin. Bitkinin gelişme mevsiminde de toprağı devamlı aşırı sulu bırakmak yanlıştır. arada bir bitkiyi rahatsız etmeyecek şekilde toprağı kurutun, eşeleyerek havalandırın.

Topraktaki böcekler: Bunlar genellikle tehlikeli değildir. Hatta toprakta henüz çürümemiş maddeleri yeyip sindirir, dışkıları gübre gibi etkili olur. Yine de böceklerden kurtulmak isterseniz çiçekçilerden ilaç bulabilirsiniz. Solucanların ise asla bir zararı olmaz, sadece fazlası bitkinin büyümesine engel olabilir. Çok büyük saksılarda yetiştirilen bitkiler için solucanların faydası bile vardır. Toprağın derinliklerinde hem hava hem toprak sirkülasyonu sağlarlar.

Yetersiz gün ışığı olan iç mekânlarda gelişebilen türler:
Devetabanı, devetabanı türü sarmaşık (yaprakları yeşil – beyaz ebruli), paşa kılıcı, kurdele çiçeği…
Kuvvetli gün ışığı gerektirenler: Afrika menekşesi, yaprağı için yetiştirilen begonya türleri, kauçuk..
Güneş isteyenler: Çiçeği için yetiştirilen begonya türleri, sardunya, cüce gül, ıtır..

209
0
0

Sitene Haber Ekle
Yorum Yaz