12 12 2009

Yaprak bitleri

Yaprağı ters çevirip altına baktığımda, doğanın kimseye muhtaç olmadan yaşamak için örnek çözümler ürettiğini görüyorum. Yaprak bitleriyle dolu bu bitki, bir karınca topluluğunun kontrolü altında. Karıncalar yaprağın öz suyuyla beslenen bitlere, büyük bir özen gösteriyor. Hepsini tek tek kontrol ediyor, oradan oraya taşıyor. Peki, bunu neden yapıyor? Karıncalar yaprak bitleriyle beslenmiyorsa, onlara neden bu kadar özen gösteriyor? Bunun nedeni yaprak bitlerinin dışkısı. Yaprak bitleri, bitkinin öz suyu ile beslenirken aldığı şekeri, dışkıyla vücudundan atıyor. Şeker, tüm canlılar için oldukça çekici bir besin kaynağı. Bunu bilen karınca ve yaprak biti arasında özel bir ilişki var. Karınca, yaprak bitini diğer böceklere karşı koruyor, besin kaynaklarına taşıyor. Kısaca yaşamını kolaylaştırıyor. Yaprak bitiyse bu çalışmanın karşılığını birazcık gıdıklanma karşılığı şekerle ödüyor. Sürekli bir besin kaynağı, tıpkı süt veren bir inek gibi.

Hastalık ya karaleke ya da bir tür mildiyö. Üst yapraklardan başladıysa ve açılıysa mildiyö, alt yapraklardan başladıysa ve hep yuvarlaksa karaleke. Sizin resiminiz çok açıklayıcı değil. ANcak uygulama ikisinde de aynı. Suya dikkat, güneşlenme ve havalanmaya dikkat. Kesinlikle ıslanmaması gerek (yağmura yapacak bişey yok tabii), dökülen yaprakları toplayın, o gülü kestiğiniz makası diğer güllere sürmeyin. Lekelerin etrafında daha sonra sarı halkalar oluşur veya yaprak tamamen sararır.

İlaçla tedavisi de kolay değil. Haftalık koruyucu ilaçlama yapın. Mancozebli bir ilaç veya captan kullanın. Gece asla sulamayın.
 
 


 

1039
0
0

Sitene Haber Ekle
Yorum Yaz